Dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej

Osoby cierpiące na alergię pokarmową nie mają łatwego życia. Muszą one dokładnie przestrzegać diety, stosować się do wszelkich zaleceń lekarza oraz wykazać się ogromną czujnością i systematycznością. Tylko w ten sposób, będą one mogły uniknąć przykrych dolegliwości związanych z ujawnieniem się alergenu.

Leczenie alergii pokarmowych odbywa się poprzez stosowanie odpowiednio skomponowanego menu dla alergika oraz poprzez podawanie choremu leków wyciszających reakcje uczuleniowe. Najtrudniej radzi sobie z tymi wymogami mały alergik, który nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi swojej choroby. Dzieciom alergicznym należy cierpliwie wpajać to, jakich produktów muszą unikać i dlaczego. Trzeba też zadbać o to, by pozostawione pod obcą opieką nie otrzymały szkodzącego im alergenu.

Jedną ze związanych z alergikami pokarmowymi dietą jest tak zwana dieta eliminacyjna. Ma ona dwojakie zastosowanie. Pierwsze to cel diagnostyczny czyli wtedy, gdy niewiadomo jakie produkty szkodzą choremu. Drugie to leczenie chorego z rozpoznaną alergią. Diagnostyka za pomocą diety eliminacyjnej opiera się na kolejnym wyłączaniu z jadłospisu osoby podejrzanej o alergię pokarmową konkretnych grup składników określanych jako potencjalne alergeny. Najważniejszym elementem badania jest dokładna i szczegółowa analiza objawów pacjenta. Jeśli te nie pojawiają się, oznacza to że niewłaściwa grupa została wyłączona z jadłospisu. Dietę tą w celach diagnostycznych stosuje się od 7 do 10 dni. W przypadku gdy dieta eliminacyjna traktowana jest jako etap leczenia chorego z określonym alergenem, polega ona na wyłączeniu nie tylko określonego szkodliwego składnika ale również wszelkich artykułów które mogą zawierać, jedynie jego śladowe ilości. Dietę taką należy układać bardzo indywidualnie. Musi ona dostarczać organizmowi niezbędnych elementów takich jak wapń czy mikroelementy, które mogą jawić się jako alergeny, trzeba więc dokładnie wiedzieć jakimi artykułami można je bezpiecznie zastąpić.